Vize

Osobní zkušenost

     Učíte se už čínsky několik měsíců nebo dokonce let? Jestli ano, jste schopni mluvit s libovolným rodilým mluvčím o tématech, které probíráte na lekcích? Rozumíte obsahu běžných textů (tedy ne učebnice a texty upravené pro studijní účely)? Pokud jste to nezkoušeli, zkuste to. Oslovte čínsky mluvícího (preferovaně rodilého mluvčího) a chvíli si s ním povídejte. Pokud jste ve vašem městě na žádného nenarazili (což bych se dost divil), zkuste to online.  

    Jestli jste to již zkoušeli a nerozuměli jste si s dotyčným tak dobře, jak jste čekali, nezoufejte. Dost často bývá kámen úrazu právě výuková metoda.

    Výukových metod, zaměřených na nejrůznější jazyky jsou spousty. V ČÍNŠTINĚ VLEŽE používáme postupy specificky zaměřené na čínštinu – a to pro studenty z ČR/SR, kde se v kulturním a jazykovém prostředí dobře orientujeme a můžeme tedy na základě vlastních bohatých zkušeností zprostředkovat čínský jazyk člověku středoevropské mentality a jazykové výbavy.

Mezi otázky, na které ČÍNŠTINA VLEŽE odpovídá, patří také:

1.    Jak se připravit na reálnou komunikaci mimo učebny

2.    Jak se učit slovní zásobu tak, abychom si v správné chvíli dostatečně rychle vzpomněli na slova, která chceme použít

3.    Jak udržet pokrok, když nemám dost volného času na studium

4.    Jak ovláhnout čínské tóny – ono je to totiž mnohem jednodušší, než si myslíte ;-)

5.    Jak racionálně studovat čínské znaky – v ČVL se jedná o ucelený a logický celek

6.    Jak budovat slovní zásobu – nejfrekventovanější slova jako základ

7.    Jak zájem zábava ovlivňují paměť a jak toho využít

8.    Jak rozlišit důležité od nepodstatného – co znamená, když rozumím pouze 30% řečeného, ale stále chápu smysl dané promluvy

Inspirační video k zamyšlení na závěr: 

Rozhovor s prof. Milanem Hejným - pro nás zajímavá část začívá v od 4:10. Zkuste si místo slova "matematika" dosadit "čínština". ;-)